איך לבנות אתר ולהיות בלוגרים

Wednesday, October 15, 2008


בלוגר בימינו זו מילה נרדפת לדרך להתבטא, וזה נכון.
מרבית הבלוגרים לא התחילו דווקא מהנקודה של לעשות כסף אלא מאיזו צורת התבטאות בנושאים שהיו חשובים להם, טכנולוגיה , כסף פוליטיקה ורבים אחרים
התמהיל שמאפיין את מרבית ההצלחות בתחום היו תחום נישתי שממנו פרחה הכתיבה של המחבר וקהל הקוראים הקבועים גדל בהדרגה עד כדי שהבלוגר החליט בין אם בעצמו ובין אם בהצעות שהתחיל לקבל, לעשות את ה"מעשה האסור" ולהרוויח כסף מהבלוג הנישתי שלו.
מה זה קהל קוראים קבוע - לכל בלוג וגם בבלוג הזה יש אופציה (רצוי שתבלוט כמה שיותר) להרשמה לעדכונים בתיבת הדואר , מה שאומר שכל אימת שמכתב או מאמר חדש יצא מפרי עטו של המחבר, הקוראים הקבועים מעוניינים לדעת , ובכך הם נשארים מעודכנים. ברור הדבר שהחשיבות היא מרובה - בעוד שבלוגרים ללא קהל קוראים נרחב (בקהילה מקובל לחשוב על בלוג קטן כעל בלוג עם פחות מ 1000 נרשמים לעדכוני פידים) זקוק אנושות לכניסות גולשים ממנועי חיפוש, הבלוגר עם מספר נרשמים קבועים של יותר מ 1000 לא זקוק יותר מדי לכך, והוא נהנה ממספר כניסות ייחודיות קבוע יומי בדרך כלל.
וכך מי מכם שהצליח לקרוא עד כאן מתחיל להבין את בסיס המלחמה של הבלוגר המצוי.

אז בלוגר מתחיל פותח את התהליך בלימוד מעמיק של כל נושאי אופטימיזצית מנועי החיפוש, וזאת עוד לפני שידע מהו פיד ואיך לרכוש קהל קבוע. תהליך למידה של כל מרכיבי כתיבת הבלוג הוא ארוך ומייגע ותלוי בזמן הפנוי של הלומד ובכושר תפיסתו.
התחומים שבהם צריך בלוגר מתחיל להתמקצע הם רחבים מני ים בעיקר אם כל ההקמה תלויה בו ורק בו.
מהם הדברים שאותם צריך בלוגר מתחיל לדעת ?
איך מעצבים את הבלוג ומהם יסודות שפת
HTML / CSS
לאחר מכן יש לדעת איך כותבים החל מבחירת כותרת נכונה וכלה במשפטים שתואמים את החיפוש שעורכים הרובוטים של המנועים
רק לאחר מכן מתחיל הירידה לעומק דרך השימוש בתגיות, קוד האתר, ואיך לבצע אופטימיזצית מנועי חיפוש.
והמלחמה לא התחילה...
לא אחת מתמזל מזלך ומילת חיפוש שהחלטת לקדם תפסה מקום של כבוד באינדקסים. האם זה סוף הסיפור? ממש לא. יש עשרות סיבות מדוע אתה יכול למצוא את עצמך מחוץ למשחק - אני הרחבתי על נושא זה באנגלית ובעברית

אז נניח והבלוגר המובס מוצא את עצמו ללא האינדוקס במילות המפתח החשובות שלו יום בהיר אחד וללא הודעה מוקדמת, מה אז?, שום דבר. גוגל היא חברה ענקית והרובוט שלה הוא רק רובוט, ניתן לתקוף את הבעיה בכמה זוויות ותלוי בידע המעמיק שלך - או שפשוט שולחים מכתב לגוגל ושואלים למה? או שנכנסים למשטר סזיפי של הפיכת הבלוג על פניו הן מבחינת כותרות, תיאור הבלוג וכלה בכל מאמר ומאמר או באנר סורר שנמצא באתר - הכל כדי למצוא מה גרם לבעיה, והאם בכך זה נגמר? - לא, כי ברוב המקרים לא תדע את הבעיה, היא יכולה לקרות אפילו אם אתר "לא ראוי" הואיל בטובו לשלוח לך לינק לא רצוי והבלוג שלך נקבר תחת ההריסות.
אז גם לזה המציאו שיטות כמו
NOFOLLOW
ואחרות, שלא תמיד עוזרות. והבלוגר? - עדיין אופטימי.
בקצב נמרץ הוא מגביר את תפוקת המאמרים, משול לשחקן אופציות מעוף שמכניס לשוק עוד ועוד כסף בתקווה שסוף סוף השוק יהפוך כיוון, ובסוף מתבדה רק לאחר שאיבד את כל כספו או שפקיעת האופציות הגיעה..
אז עם כל הנסיונות הפאתטיים לקום מהקרשים, נושא את עיניו במרומי תוצאות החיפוש למילה הנחשקת ומוצא שם בלוג דלוח, לא מושקע, לא מעוצב, וגרוע מכל - שלא מספק שום אינפורמציה על כלום - וכל מה שהוא מצליח לזכור זה את "סיינפלד" - תוכנית על כלום שעשתה מיליונים.
אז אתה אומר - "איך למען השם" ועוד כמה מילים יפות.. וממשיך לחתור בים של בטון להחזיר את המיקום הישן הטוב במרומי תוצאות החיפוש. חוק מרפי כמובן נכנס לפעולה בזמנים כאלו, ותוך שאתה נאבק להחזיר את שתי מילות החיפוש האבודות למקומן הטבעי, אתה בודק בזמן אמת את מספר הכניסות ומגלה עוד ירידה של 30 אחוז נוסף ל 50% ירידה בכניסות שספגת עד כאן. זה השלב שבו אתה מבין שמנוע החיפוש בעצם מתחיל לבטל את עובדת היותך בלוגר.
והמלחמה הופכת לתבוסה אנושה, כיון שהמשמעות הפשוטה לחלוטין היא - מחיקת שנה או שנתיים של עבודה, איבוד קהל קוראים פוטנציאלי, וחשוב לא פחות - אובדן הכנסות שהורגלת אליהן.

אולי יהיה פרק ב' של מאמר בנושא זה, אבל עד אז - למי שחושב להתחיל בלוג - נא לקרוא בעיון, לא מומלץ לבעלי לב חלש וזמן מוגבל.

עדכון מ 30/5/08
עוד לא יבשה הדיו מהמאמר על מלחמתו היומיומית של הבלוגר ובינתיים פורסם בדה-מרקר סיפורו של ייגרמאייסטר הלא הוא שלמה מן - בלוגר מעולה שכתב על נושאי ספורט ונאלץ לסגור את הבלוג שלו בתפוז בגלל כל מיני עניינים שאין מצב שנפרט עליהם כי זה לא בלוג משפטי בכלל.
אני כבלוגר יכול להבין בלוגר אחר שכותב בלהט ומבפנים, אבל אני נזהר כל הזמן לא לדרוך על שום דבר , ואני ממש מאחל לשלמה ייגרמאייסטר המשך הצלחה בכל תחום שיבחר -אני בהחלט מאמין שאם יעלה את הבלוג שלו לפלטפורמה עצמאית כמו וורדפרס הוא יוכל בהחלט להתפרנס מזה ,אין הרבה בלוגרים בישראל שמסוגלים להביא אותה ב-2500 כניסות ביום - תאמינו לי - עם 400 פוסטים עוד לא עברתי את ה 500 כניסות ליום - להתפרנס מזה? - חה חה - עזבו...

0 comments:

Post a Comment

פוסטים

כתבות

ארכיון הבלוג

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP