אנא שימרו על קדושת בית הכנסת היהודי

Sunday, August 17, 2008זוהי תמונה של בית כנסת עתיק מדיסלדורף לקוחה מאמאזון. לאורך אלפי שנים יהודים התכנסו בחרדת קודש בבתי הכנסת ושמרו על יהדותם, מתפללים לבורא בתקווה לחיים מאושרים בריאות ופרנסה. בעיני, כאדם מאמין אך לא שומר מצוות אין מושא להערצה גדול יותר מיהודי מקיים מצוות. המראה של מי שקם מדי בוקר לתפילה והנחת תפילין, מקפיד על ברכות לפני ואחרי אכילה, מנחה ומעריב וכמובן - ההפסקה של המירוץ ביום השבת, פשוט מעורר הערצה - ויש הבדל שמקובל גם ביהדות, הוא מבדיל בין תינוק שנשבה - דהיינו מי שאין מצב שיכול היה להיות דתי ובין מי שקיבל חינוך דתי וזרק אותו הצידה. כמובן, שגם מי שקוטלג כתינוק שנשבה לא מחזיק ביד שובר לגן העדן שכן בכל עבר יש חוזרים בתשובה ועל כן כנראה שהבורא נתן לו אפשרויות למכביר לחזור לחיים מלאי מצוות.
לאחרונה, ניטש ויכוח בקרב מתפללים בבתי כנסיות בנושא עלוני השבת, ואני שהזדמנתי לא פעם לבתי כנסיות יכול להגיד מה דעתי בנושא. יש משפט שכתוב בתנ"ך שאומר בשם הבורא - מי ביקש מכם רמוס חצרי, ובמילים שלנו - חברה, אם אין לכם מה לעשות בבית הכנסת - אל תבואו, מי שמגיע כדי לדבר על הטיסה שלו לחוץ לארץ - שישן בבית, הרי מילא על בשר ודם הוא עובד, אבל בפני ארון הקודש לדבר על טיסה לחו"ל - נו באמת..

אז עלוני השבת פעם היו עלון אחד - ובו היו דברי תורה מרנינים שהמתפללים לקחו לבית והיו מפליאים בחידושים על שולחן השבת, תוך שהם סוחפים את בני הבית באוירת השבת הנעימה, אבל לצערי ומנסיוני בשבתות לא רבות שהייתי בבתי כנסת התחיל טרנד שבעיני הוא במקרה הטוב מסוכן- בעלונים שמחולקים מככבות מודעות שידוכים , נדל"ן, דרושים ועוד.
גם כמות העלונים הפכה לעצומה, אני זוכר איך הגבאי מחכה לסוף שמונה עשרה של ערב שבת, מוציא מעטפה ענקית ומוציא עשרות ברושורים נוצצים.
הקהל שמורכב מעמך ישראל על כל רבדיו ורמתו הרוחנית נוהר לעלונים תוך שברק בחלש נשמע החזן שר בקושי את מגן אבות בדברו..

ברור לי שהקהל לא מעיין בפלפולים הרשומים בעמוד הראשי - מרביתו בוחן את עסקאות הנדל"ן לציבור הדתי בפתח תקווה ובמוקדים אחרים, ובוחן בקפידה אילו משרות חדשות מוצעות בפנימיות ומלכר"ים.

חברים - כמו שאמר מנהל הלהקות בסרט הלהקה (נדמה לי קובי רכט) -ארון הקודש מלפנינו, הביזיון על ראשינו וסלינו על כתפינו - תנו כבוד לארון, אל תכניסו את החול למקום קדוש כל כך.

גם בהיבט הדתי של איסוף מצוות והימנעות מעבירות - מספיק שבחור חילוני שהגיע במקרה לבית כנסת ורואה אותך קורא בשקיקה את פרטי המכרז לניהול פנימייה באיזה מוסד או מתחבט במהותו של דיל חם לציבור הדתי לברצלונה, זה ממש לא יקרב אותו - אדרבה - הוא יסתפק בדרך שבה הוא מציין את יהדותו וישאר בשבת הבאה בבית.

אז תנו בכבוד.

0 comments:

Post a Comment

פוסטים

כתבות

ארכיון הבלוג

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP